Як порахувати середньоспискову чисельність

Вважаємо чисельність працівників: середню, списочную

“Кадрова служба і управління персоналом підприємства”, 2012, N 1

Вважаємо чисельність працівників: середню, списочную,

середньоспискову.

Як видно з назви статті, чисельність працівників буває різна. Причому кожен вид чисельності потрібен для різних цілей. Наприклад, щоб заповнити форму статистичної звітності N П-4, буде потрібно розрахувати середню чисельність працівників. За допомогою середньооблікової чисельності визначають квоту на прийом на роботу інвалідів. А без розрахунку облікової чисельності не впізнати середньоспискову. Чим відрізняються всі ці показники і як їх правильно розрахувати, підкаже наша стаття.

Порядок розрахунку чисельності працівників визначено законодавчо і встановлений в Постанові Росстату від 20.11.2006 N 69 (далі – Постанова) lt; 1gt ;.

lt; 1gt; Нагадаємо, раніше даний Порядок був затверджений Постановою Росстату від 03.11.2004 N 50.

Виходячи з цього документа, самим “широким” показником є ​​середня чисельність, оскільки вона включає середньоспискову чисельність працівників, середню кількість зовнішніх сумісників, а також середню чисельність працівників, які виконують роботи за цивільно-правовими договорами. Самим же “вузьким” показником буде спискова чисельність, так як вона потрібна для розрахунку тільки середньооблікової чисельності працівників. Тобто основою для розрахунку всіх показників чисельності працівника буде спискова чисельність. З неї і почнемо.

Облікова чисельність

Повний перелік працівників, які враховуються в обліковому складі, містить п. 88 Постанови. Уявімо його нижче, а поки запропонуємо запам’ятати кілька правил розрахунку облікової чисельності:

1. У Облікова чисельність включаються всі працівники, які перебувають у трудових відносинах з роботодавцем. Простіше кажучи, ті, з якими укладено трудовий договір (як терміновий, так і безстроковий) і які виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше.

2. При розрахунку показника враховуються власники організацій, які працювали і отримували заробітну плату в своїй фірмі.

3. В обліковій чисельності працівників за кожен календарний місяць враховуються як фактично працюючі, так і відсутні на робочому місці з яких-небудь причин (наприклад, захворілі або вчинили прогул).

4. Облікова чисельність за кожен день повинна збігатися з даними табеля обліку робочого часу працівників.

Фрагмент документа. Пункт 88 Постанови Росстату від 20.11.2006 N 69.

Працівники, які не включаються до облікового складу, перераховані в п. 89 Постанови. Їх не так багато, тому радимо всіх запам’ятати:

– зовнішні сумісники;

– виконують роботу за договорами цивільно-правового характеру;

– працюючі за спеціальними договорами з державними організаціями на надання робочої сили (військовослужбовці та особи, які відбувають покарання у вигляді позбавлення волі) і обліковуються в середньооблікової чисельності працівників;

– перекладені на роботу в іншу організацію без збереження заробітної плати, а також спрямовані на роботу за кордон;

– направлення на навчання з відривом від роботи, які отримують стипендію за рахунок коштів цих організацій;

– подали заяву про звільнення і припинили роботу до закінчення строку попередження або які припинили роботу без попередження адміністрації. Такі працівники виключаються з облікової чисельності з першого дня невиходу на роботу;

– власники організації, які не одержують заробітну плату;

– адвокати;

– військовослужбовці.

Довідка. Наступні категорії працівників враховуються в обліковій чисельності: одиниці за кожний календарний день:

– надомники,

– внутрішні сумісники,

– працівники, оформлені в одній організації на дві, півтори або менше однієї ставки,

– особи, прийняті на роботу на неповний робочий день, неповний робочий тиждень або на половину ставки.

Середньооблікова чисельність

Сама назва показника говорить нам про те, що середньооблікова чисельність – це середня спискова чисельність працівників за якийсь період часу. Як правило, за місяць, квартал і рік. Квартальний та річний розрахунок спиратиметься на місячний. Далі ми на прикладах покажемо всі розрахунки. Але перш звертаємо вашу увагу на важливий момент. В середньоспискову чисельність включають не всіх працівників з спискового складу (п. 89 Постанови). В неї не ввійдуть:

– жінки, що знаходилися у відпустках по вагітності та пологах;

– особи, які перебували у відпустках у зв’язку з усиновленням новонароджену дитину безпосередньо з родового будинку, а також у додатковій відпустці по догляду за дитиною;

– працівники, які навчаються в освітніх установах і знаходилися в додатковій відпустці без збереження заробітної плати;

– працівники, що надходять в освітні установи і перебувають у відпустці без збереження заробітної плати для здачі вступних іспитів.

Довідка. Розрахувати списочную і середньооблікова чисельності допоможуть наступні документи:

– Наказ про прийом на роботу (форма N Т-1),

– Наказ про переведення працівників на іншу роботу (форма N Т-5),

– Наказ про надання відпустки (форма N Т-6),

– Наказ про розірвання трудового договору (форма N Т-8),

– Наказ про направлення працівника у відрядження (форма N Т-9),

– Особиста картка працівника (форма N Т-2),

– Табель обліку робочого часу та розрахунку оплати праці (форма N Т-12),

– Табель обліку робочого часу (форма N Т-13),

– Розрахунково-платіжна відомість (форма N Т-49).

Перейдемо до розрахунків

Середньооблікова чисельність працівників за місяць дорівнює сумі облікової чисельності за кожен календарний день місяця, поділеній на кількість календарних днів у місяці.

Майте на увазі: у розрахунку враховуються святкові (неробочі) і вихідні дні. Чисельність працівників за ці дні дорівнює обліковій чисельності за попередній робочий день. Причому якщо вихідні або святкові дні становлять кілька днів, то спискова чисельність працівників за кожен цей день буде однаковою і рівної чисельності облікового складу за робочий день, що передує вихідним або святам. Така умова міститься в п. 87 Постанови.

Приклад 1. У ТОВ “Кадри плюс” за трудовими договорами працюють 25 осіб. Встановлений графік роботи – 40-годинний п’ятиденний робочий тиждень. Облікова чисельність на 30 листопада – 25 осіб.

З 3 по 16 грудня включно працівник Іванов пішов у чергову щорічну оплачувану відпустку.

5 грудня бухгалтер Петрова пішла у відпустку по вагітності та пологах. Для заміщення цієї посади з 10 грудня на підставі строкового трудового договору було прийнято працівника Сидоров.

З 10 по 14 грудня включно в компанію для проходження виробничої практики був направлений студент Кузнецов. Трудовий договір з ним не укладали.

18, 19 і 20 грудня на роботу за трудовим договором були прийняті 3 особи (Алексєєва, Бортякова і Вікулов) з випробувальним терміном два місяці.

24 грудня водій Горбачов подав заяву про звільнення і з наступного дня не вийшов на роботу.

Необхідно розрахувати середньоспискову чисельність працівників за грудень.

Вихідними та святковими днями в грудні були 1, 2, 8, 9, 15, 16, 22, 23, 30, 31 числа. Тому в ці дні спискова чисельність працівників буде дорівнює обліковому складу за попередні робочі дні. Тобто цей показник на 1 і 2 грудня дорівнюватиме обліковій чисельності за 30 листопада, 8 та 9 грудня – за 7 грудня і так далі.

З перерахованих вище працівників в обліковий склад за грудень увійдуть:

– Іванов – з 1 по 31 грудня,

– Петрова – з 1 по 31 грудня,

– Сидоров – з 10 по 31 грудня,

– Алексєєва – з 18 по 31 грудня,

– Бортякова – з 19 по 31 грудня,

– Вікулов – з 20 по 31 грудня,

– Горбачов – з 1 по 24 грудня.

В середньооблікової чисельності не враховується бухгалтер Петрова (з 5 грудня). А студент Кузнецов взагалі не включається до Облікова чисельність, так як він не займає ніякої посади в фірмі.

Для наочності складемо таблицю, в якій визначено обліковий склад працівників за грудень 2007 р .:

Облікова чисельність працівників ТОВ “Кадри плюс”

Як порахувати середньоспискову чисельність?

Прочитати повністю: www.hr-portal.ru

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

thirteen − three =