Як оформити невикористану відпустку пам'ятка бухгалтеру

Компенсація за невикористану відпустку

Компенсація за невикористану відпустку

Багатьох працівників, які звільняються, та й бухгалтерів, які нараховують їм гроші, цікавить питання, як правильно розрахувати компенсацію за невикористану відпустку при звільненні в 2013 році. Насправді, все досить просто, і якщо слідувати інструкціям, то кожен працівник може самостійно підрахувати, яку суму йому положено виплатити при звільненні.

У якому випадку працівнику організації компенсація за невикористану відпустку виплачується в повному обсязі?

Для того щоб отримати компенсацію за невикористану відпустку в розмірі річних відпускних, працівникові потрібно пропрацювати на підприємстві не менше 11 місяців з моменту надходження на роботу. В цьому випадку розмір компенсації розраховується за формулою (S: 29,4) / 12 * K, де S – розмір доходу працівника за останній календарний рік, а К – кількість днів відпустки, в більшості випадків рівне 28 дням. Приклад: Працівник Сидоров відпрацював повністю 11 місяців. Загальний річний розмір його зарплати склав 300 000 рублів. Таким чином, компенсація за невикористану відпустку при звільнення повинна скласти: (300000: 29.4) / 12 * 28 = 23809 рублів.

Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку в 2013 році, якщо працівник відпрацював менше 11 місяців?

У разі якщо працівник відпрацював з моменту працевлаштування або закінчення попереднього відпустки менше 11 місяців, розмір компенсації за невикористану відпустку розраховується за наступною формулою: (S: 29,4) / 12 * Kn, де S – розмір доходу працівника за останній календарний рік, а Kn – кількість днів відпустки, яке визначається за формулою Kn = 2.33 * N, де N – кількість повністю відпрацьованих працівником місяців.

Приклад: Працівник Петров відпрацював 6 місяців і 10 днів. Загальний річний розмір його зарплати склав 200 000 рублів. Таким чином, компенсація за невикористану відпустку при звільнення повинна скласти: (200000: 29.4) / 12 * 14 = 7924 рублів.

Компенсація за невикористану відпустку 2012 (2013) була розглянута в листі від 03.05.2012 № 03-03-06 / 4/29. Мінфін Росії розглянув питання про те, чи можна суми компенсацій за невикористані відпустки, що виплачуються працівникам при звільненні, списувати в податковому обліку за рахунок резерву майбутніх витрат на оплату відпусток.

Фінансове відомство роз’яснило, що витрати на оплату праці, зберігається працівникам на час відпустки, і грошові компенсації за невикористану відпустку є різними видами витрат на оплату праці, оскільки перші з названих витрат передбачені п. 7 ст. 255 НК РФ, а другі – п. 8 цієї статті. Тому зазначені компенсації за рахунок резерву не списуються, а враховуються для цілей оподаткування прибутку в порядку, передбаченому для інших витрат на оплату праці.

Варто підкреслити також інший момент. Резерв на оплату відпусток 2012 (2013) було розглянуто в листі від 03.05.12 № 03-03-06 / 1/222. Мінфін Росії нагадав, що для цілей обчислення податку на прибуток платник податку має право створити резерв на оплату відпусток працівників.

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні

Бухгалтеру доведеться розрахувати і нарахувати дану виплату, якщо працівник звільняється за однією з підстав, передбачених Трудовим кодексом РФ. За яким саме, значення не має. Компенсація покладена в кожному разі. У тому числі і при звільненні в порядку переведення в іншу компанію.

А ось ситуації, коли видавати компенсацію не потрібно:

– Зовнішнього сумісника перевели на основне місце роботи в компанії (мається на увазі саме випадок перекладу; якщо ж сумісник спочатку написав заяву на звільнення, а потім заяву про прийом на роботу, то виплатити компенсацію необхідно);

– Працівник трудився в компанії менше половини місяця (бухгалтеру треба порахувати, скільки календарних днів припадає на відпрацьоване час; і якщо це становить менше половини від загальної кількості календарних днів у цьому місяці, то компенсацію виплачувати не потрібно).

Немає підстав для виплати компенсації у випадках, коли працівника переводять з одного підрозділу в інший.

Ну і звичайно, ніякої компенсації за відпустку не покладається тим, хто працював за цивільно-правовими договорами. Адже відпустку надають тільки працівникам, з якими укладено трудові угоди. Винятком є ​​випадки, коли цивільно-правовий договір містить положення про відпустки та їх компенсаціях. Але таке на практиці зустрічається нечасто.

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Статтею 122 ТК РФ визначено обов’язок роботодавця щодо щорічного надання працівникові оплачуваної відпустки тривалістю 28 календарних днів (ст. 115 ТК РФ). Перенесення відпустки на наступний рік допускається (за угодою сторін) тільки у виняткових випадках (зокрема, коли догляд працівника у відпустку в поточному році може негативно відбитися на діяльності організації). При цьому дні перенесеного відпустки працівник повинен використовувати не пізніше 12 місяців після закінчення того робочого року, за який надається відпустка.

Роботодавцю заборонено не надавати працівникові щорічну оплачувану відпустку протягом двох років підряд (ст. 124 НК РФ). При цьому співробітникам у віці до 18 років, а також тим, хто зайнятий на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, він зобов’язаний надавати відпустку щорічно.

Таким чином, законодавством встановлені суворі обмеження для роботодавців в частині надання відпусток працівникам. Проте, на практиці у працівників нерідко накопичуються невикористані відпустки за попередні роки. В цьому випадку за роботодавцем зберігається обов’язок надати співробітникові ці відпустки або виплатити йому грошову компенсацію за їх невикористані дні.

В яких випадках виплачується грошова компенсація за невикористану відпустку?

Грошова компенсація за невикористану відпустку виплачується при звільненні (ст. 127 ТК РФ), а також за письмовою заявою працівника за частину відпустки, що перевищує 28 календарних днів (ст. 126 ТК РФ).

Слід також враховувати, що заміна відпустки грошовою компенсацією не допускається:

• вагітним жінкам;

• працівникам віком до вісімнадцяти років;

• працівникам, зайнятим на важких роботах та роботах зі шкідливими і (або) небезпечними умовами праці.

Сума компенсації за невикористану відпустку при звільненні (в тому числі для організацій, які застосовують підсумований облік робочого часу) розраховується наступним чином:

Як оформити невикористану відпустку: пам’ятка бухгалтеру

Прочитати повністю: center-yf.ru

Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

7 + eighteen =